Edit-a-thon

Istanbul Art+Feminism 2022

March 12th, 2022
Istanbul, Turkey
2:00pm — 6:00pm EAT
WMTR (Wikimedia Turkey)

İstanbul’daki hava koşullarından ötürü yüz yüze etkinliğimiz çevrimiçine alınmıştır. // Due to heavy snow in Istanbul, the event will be held online.

–Please scroll down for English–

Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Mart ayı boyunca Meksika’dan Gana’ya tüm dünyada 60’ın üzerinde şehirde düzenlenecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da dördüncü kez olarak İstanbul’da, 12 Mart Cumartesi günü 14.00’ten itibaren yapılacak. Etkinlik bu yıl salgın koşullarından ötürü çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenlenen bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Katılımcıların çevrimiçi buluşmada feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanmayı bilmeyen katılımcılar için de etkinliğin başlangıcında bilgilendirici sunumlar yapılacak.

İstanbul’daki etkinlik 12 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve 18.00’e kadar devam edecek. Katılımcıların öncesinde Vikipedi kullanıcı hesabı oluşturmaları ve bilgisayarlarıyla buluşmaya katılmaları bekleniyor. İçeriklerinizi merakla bekliyoruz!

—-

Wikimedia’s gender trouble is well-documented. While the reasons for the gender gap are up for debate, the practical effect of this disparity, however, is not. Content is skewed by the lack of female participation. This represents an alarming absence in an increasingly important repository of shared knowledge.

Let’s change that. Join us for a communal updating of Wikipedia entries on subjects related to art and feminism. We will provide tutorials for the beginner Wikipedians. Bring your laptop, power cord and ideas for entries that need updating or creation. People of all gender identities and expressions are invited to participate.

Event Info

Date: Saturday, March 12, 2020 Time: 2 p.m. (GMT +3) Location: Online

Organizers: WMTR

Who should attend: People of all gender identities and expressions. Everyone is welcome!

Hashtag: #8martvikimaraton #artandfeminism Please make your laptop, power cord, internet access and ideas for entries that need updating or creation. For the editing-averse, we urge you to stop by to show your support. ALSO: Please take a moment to familiarize yourself with the [Safe Space Policy] (https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Meetup/ArtandFeminism/Safespacepolicy)