Edit-a-thon

Istanbul Art+Feminism 2023

May 5th, 2023
Istanbul, Turkey
3:30pm — 7:00pm EAT
WMTR (Wikimedia Turkey) & Kadir Has University Feminist Studies Club

–Please scroll down for Turkish–

Wikimedia’s gender trouble is well-documented. While the reasons for the gender gap are up for debate, the practical effect of this disparity, however, is not. Content is skewed by the lack of female participation. This represents an alarming absence in an increasingly important repository of shared knowledge.

Let’s change that. Join us for a communal updating of Wikipedia entries on subjects related to art and feminism. We will provide tutorials for the beginner Wikipedians. Bring your laptop, power cord and ideas for entries that need updating or creation. People of all gender identities and expressions are invited to participate.

Event Info

Date: Friday, May 5th Time: 3:30 p.m. (GMT +3)

Location: Kadir Has University Library and Information Center (see the map)

Organizers: Wikimedia Community User Group Turkey (WMTR) & Kadir Has University Feminist Studies Club

Who should attend: People of all gender identities and expressions. Everyone is welcome! Hashtag: #vikimaraton #artandfeminism

Please bring your laptop, power cord, and ideas for entries that need updating or creation. We will provide internet access and a generous selection of feminist books from the library collection.

If you are not a student or university staff, please contact us to enter the campus.

For the editing-averse, we urge you to stop by to show your support. ALSO: Please take a moment to familiarize yourself with the [Safe Space Policy]

Necessary COVID-19 measures are taken in the campus and the buildings are disinfected daily.
The books at the Information Center are disinfected through sterilization devices or put back into the shelves after a waiting period of three days.

Please fill the participation form before the event.

for questions: wmtr@wikimedia.org


Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Yıl boyunca Meksika’dan Gana’ya tüm dünyada 60’ın üzerinde şehirde düzenlenecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da yedinci kez olarak İstanbul’da, 5 Mayıs Cuma günü 15.30’dan itibaren yapılacak. Etkinlik Kadir Has Üniversitesi Feminist Çalışmalar Kulübü ile işbirliğinde, üniversite bilgi merkezinde gerçekleşecek.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenlenen bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Katılımcıların çevrimiçi buluşmada feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanmayı bilmeyen katılımcılar için de etkinliğin başlangıcında bilgilendirici sunumlar yapılacak.

İstanbul’daki etkinlik -saat 15.30’da, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve 19.00’a kadar devam edecek. Katılımcıların öncesinde Vikipedi kullanıcı hesabı oluşturmaları ve bilgisayarlarıyla buluşmaya katılmaları bekleniyor. İnternet bağlantısı ve kütüphane koleksiyonundan cömert bir feminist kitap seçkisi mekanda hazır olacak.

Üniversitenin öğrencisi ya da personeli değilseniz kampüse girişinizi sağlamamız için lütfen bizimle iletişime geçin. Etkinliğe gelmeden önce kayıt formunu doldurmanızı rica ederiz.

Bu arayüz, kaydolan kullanıcıların etkinlik saati aralığındaki Vikipedi katkılarını takip ederek hangi maddelerin oluşturulduğunun, hangi maddelerin geliştirildiğinin, kaç kişinin ne kadar içerik ürettiğinin bilgisine sahip olmamızı sağlıyor. Bu takibi yapabilmemiz için Vikipedi kullanıcı adınızla bağlantıya kaydolmanızı rica ediyoruz.

Sorularınız için: wmtr@wikimedia.org